راه های راتباطی

دسترسی آسان

موم ارتودنسی را از کجا تهیه کنیم؟

موم ارتودنسی را از کجا تهیه کنیم؟

فهرست مطالب

اگر تحت درمان ارتودنسی قرار گرفته باشید، احتمالا با اصطلاح موم ارتودنسی آشنایی دارید. موم ارتودنسی در اوایل درمان ارتودنسی که هنوز محیط دهان به وجود اشیای سفت و فلزی همچون سیم ها و بریس ها عادت  ندارد، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. چون اغلب بافت دهان توسط لبه های تیز بریس ها خراشیده شده و ایجاد درد میکند. اما جای نگرانی نیست، می توانید از موم ارتودنسی برای تسکین و جلوگیری از این زخم ها استفاده کنید. آیا میدانید موم ارتودنسی را از کجا باید تهیه کنید؟

موم ارتودنسی را از کجا تهیه کنیم؟

برای تهیه موم ارتودنسی می توانید به داروخانه ها مراجعه کنید، همچنین می توانید موم ارتودنسی را از دندانپزشک خود دريافت نمایید. موم ارتودنسی بدون نسخه در دارو خانه ها به فروش می رسد و قیمت مناسبی دارد. می توانید از نوار های موم ارتودنسی که مقرون به صرفه تر هستند نیز استفاده کنید.

در چه صورتی باید از موم ارتودنسی استفاده کنیم؟

اگر قسمتی از لب ها، زبان و قسمت داخلی گونه ها در اثر تماس با لبه های تیز بریس ها و سیم ارتودنسی دچار خراش و زخم شد، برای جلوگیری از گسترش التهاب و ایجاد زخم های بعدی، استفاده از موم ارتودنسی توصیه می شود. البته این فقط برای موارد خفیف می تواند کارساز باشد. در برخی موارد که علت ایجاد زخم و خونریزی در دهان و زبان، انحراف شدید بریس و سیم های ارتودنسی است، با سریعا به کلینیک ارتودنسی مراجعه نمایید تا اقدامات لازم همچون تنظیم دوباره دستگاه ارتودنسی توسط ارتودنتیست انجام شود.

مطالب مرتبط: نحوه استفاده از موم ارتودنسی

در چه صورتی باید از موم ارتودنسی استفاده کنیم؟

چرا باید از موم ارتودنسی استفاده کنیم؟

برای جلوگیری از ایجاد زخم های آزار دهنده دهان، به خصوص در مراحل اولیه درمان ارتودنسی، استفاده از موم به عنوان عامل تسکین دهنده می تواند بسیار کارساز باشد. موم ارتودنسی علاوه بر محافظت در برابر لبه های تیز براکت ها و سیم های ارتودنسی، می تواند هنگام شکستن دندان یا استفاده از دندان مصنوعی نیز موثر باشد. موم ارتودنسی به طور کلی به عنوان مانعی در برابر ایجاد زخم و آسیب به بافت دهان و زبان مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه استفاده از موم ارتودنسی چگونه است؟

روش استفاده از موم ارتودنسی بسیار آسان است،اگر به تازگی درمان ارتودنسی دریافت کرده اید یا سیم و بریس هایتان دچار انحراف شده‌اند و در حال تنظیم آنها هستید، می توانید با دنبال کردن مراحل زیر، با استفاده از موم ارتودنسی، از ایجاد زخم و التهاب جلوگیری کنید :

  • برای شروع کار ابتدا دستان خود را به خوبی بشویید.
  • مسواک زدن دنداندهای ارتودنسی شده، گام ضروری بعدی در جهت استفاده از موم ارتودنسی است. دندان ها باید به طور دقیق مسواک زده و تمیز کنید تا ذرات غذا روی آنها نماند، چون باقی ماندن تکه های غذا و خوراکی زیر موم می تواند زمینه را برای ایجاد پلاک و آسیب دندان هایتان فراهم کند.
  • دندان ها را پس از مسواک زدن خشک کنید، برای این کار می توانید از دستمال کاغذی کمک بگیرید.
  • وجود رطوبت می تواند مانع از چسبیدن موم به سطح دندان یا بریس شود.
  • مفداری موم ارتودنسی، تقریبا به اندازه یک نخود، بردارید و ان را بین انگشت های خود گرد کنید. موم تحت تاثیر گرمای انگشتان شما نرم خواهد شد. موم را به شکل توپ کوچکی درآورده و سپس کمی فشار دهید تا مسطح شود.
  • موم ارتودنسی در این مرحله آماده است. آن را با انگشت روی بریسی که موجب ایجاد التهاب و زخم می شود قرار دهید و با کمک زبان آن را فیکس کنید.

مطالب مرتبط: آیا نوشابه برای ارتودنسی ضرر دارد؟

اگر بعد از قرارردادن موم ارتودنسی همچنان گوشه تیز بریس یا سیم ارتودنسی از آن بیرون زده و باعث ایجاد زخم و خراشیدگی شد، لازم است تا به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کرده و برای حل مشکل از او کمک بخواهید.

موم ارتودنسی تا چه زمانی می تواند روی دندان بماند؟

موم ارتودنسی تا چه زمانی می تواند روی دندان بماند؟

هر چه زمان ماندن موم ارتودنسی روی دندان کمتر باشد از نظر بهداشتی بهتر است. موم ماده ای چسبنده است که ذرات غذا و باکتری ها را به دام می اندازد و زمینه را برای ایجاد پلاک و پوسیدگی دندان ها فراهم می کند. بنابراین بهتر است موم ارتودنسب را حداقل دو بار در روز هنگام مسواک زدن تعویض نمایید. البته به طور کلی می توان از یک تکه موم ارتودنسی به مدت دو روز بر روی دندان استفاده کرد. اما توصیه ما در کلینیک ارتودنسی دکتر فروغی این است که سعی کنید موم ارتودنسی را در فواصل کوتاه و حداقل روزانه عوض کنید. چون بهداشت دهان و دندان در دوران ارتودنسی از اهمیت بالایی برخوردار است،  استفاده مکرر از یک تکه موم ارتودنسی می تواند خللی در این زمینه ایجاد کند و باعث پوسیدگی و ایجاد حفره روی دندان ها شود.

آیا می توان با وجود موم ارتودنسی روی دندان ها، غذا خورد؟

خوردن غذا با وجود موم ارتودنسی امکان پذیر است، اما همانطور که گفتیم می تواند با به دام انداختن ذرات غذا زمینه پوسیدگی و آسیب به دندان ها را فراهم سازد. بنابراین بهتر است، بعد از غذا خوردن، موم ارتودنسی را جدا کرده، مسواک بزنید و سپس از تکه موم جدید استفاده کنید.

توجه داشته باشید که از خوردن غذا های سفت  که نیاز به جویدن زیاد دارند، همچون انواع آجیل، ذرت بو داده، یخ و نیز خوراکی های شیرین و چسبنده همچون آبنبات و شکلات خودداری کنید. این قبیل خوراکی ها هم برای ارتودنسی شما مضر هستند و هم می تواند کارایی موم ارتودنسی را کاهش دهند.

نتیجه گیری

موم ارتودنسی ماده ای طبیعی است که اغلب از جنس موم زنبور عسل یا پارافین تهیه می شود و برای بدن بی ضرر است. موم ارتودنسی را می توانید از اکثر دارو خانه ها بدون نسخه خریداری کنید. در برخی موارد نیز ارتودنسب شما آن را در اختیارتان قرار می دهد. موم ارتودنسی ماده ای سفت است که در تماس با گرمای بدن نرم و قابل انعطاف می شود. موم ارتودنسی را می توان هنگام ملتهب شدن قسمت هایی از بافت داخلی دهان، همچون لثه، قسمت داخل گونه، زبان و… استفاده کرد. زمانیکه درمان ارتودنسی را دریافت می کنید، ممکن است در روز های اول، استفاده از آن برایتان کمی مشکل بوده  و وجود بریس ها و سیم های فلزی در دهانتان آزار دهنده و همراه با ایجاد زخم و خراش باشد. در چنین مواقعی استفاده از موم ارتودنسی اهمیت می یابد. با قرار دادن یک تکه کوچک موم ارتودنسی روی بریسی که لبه تیز دارد یا ایجاد زخم کرده است، می توان از گسترش التهاب جلوگیری کرد. ما در کلینیک ارتودنسی دکتر فروغی توصیه می کنیم هنگام استفاده از موم ارتودنسی همچنان به رعایت نکات بهداشتی پایبند باشید. سعی کنید هنگام مسواک زدن موم را خارج کرده و تعویض کنید. اگر با وجود موم ارتودنسی روی دندان ها، غذا خوردید، حتما پس از اتمام غذا آن را بردارید و جایگزین نمایید. خوردن آب نیز می تواند باعث شل شدن و افتادن موم ارتودنسی شود. برای برداشتن موم ارتودنسی از روی دندان می توانید از انگشت تمیز یا خلال دندان کمک بگیرید، توجه کنید که این کار را باید به آرامی انجام دهید. در برخی موارد استفاده از نخ دندان نیز برای برداشتن موم ارتودنسی ضرورت می یابد.

مطالب مرتبط: آیا ارتودنسی باعث پوسیدگی دندان می شود؟

سوالات متداول

بهترین زمان استفاده از موم ارتودنسی کدام است؟

بهتر است موم ارتودنسی را شب ها هنگام خواب استفاده کنید. چون هنگام شب موقع خواب، خبری از غذا خوردن، آب نو‌شیدن یا مسواک زدن نیست و این فرصت را به بافت های آسیب دیده دهان می دهید تا خود را ترمیم کنند.

اگر موم ارتودنسی را قورت دادیم، چه کنیم؟

موم ارتودنسی از مواد طبیعی همچون موم زنبور عسل، پارافین و گاه برخی طعم دهنده ها همچون نعناع ساخته شده است. به عبارتی موم ارتودنسی ماده کاملا طبیعی و بی ضرر برای بدن انسان تلقی می شود. البته این به معنای قورت دادن عمدی آن نیست، اما اگر ناخواسته آن را قورت دادید، یا هنگام غذا خوردن مقداری از موم کنده و خورده شود،جای نگرانی نیست و هیچ آسیبی به دنبال ندارد.

به جای موم ارتودنسی از جایگزین های دیگر می توان استفاده کرد؟

بهتر است موم ارتودنسی را در اسرع وقت از داروخانه تهیه کرده و استفاده نمایید. استفاده از آدامس های بدون قند به جای موم ارتودنسی توصیه نمی شود، با اینکه موقت باشد. چون در صورت چسبیدن آدامس به بریس ها و سیم ها، جدا کردن آن بیمار را با مشکلات زیادی روبرو خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button