راه های راتباطی

دسترسی آسان

آیا نوشابه برای ارتودنسی ضرر دارد

آیا نوشابه برای ارتودنسی ضرر دارد؟

فهرست مطالب

اگر ارتودنسی شده اید و می خواهید بدانید که نوشابه برایتان مضر است یا نه؟ باید بگوییم که بله، نوشبدن نوشتبه در حالت عادی نیز برای سلامت بدن و دندان ها مضر است. نوشابه می تواند باعث آسیب به براکت ها و از بین بردن دندان ها شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد عوارض نوشابه برای ارتودنسی با ما همراه باشید.

آیا نوشابه برای ارتودنسی ضرر دارد؟

بله، با قطعیت می توان گفت که نوشابه یکی از ناسالم ترین نوشیدنی ها برای ارتودنسی و بریس هاست. حتی بدون وجود ارتودنسی نیز، نوشابه می تواند عامل فرسايش و پوسیدگی دندان ها شود، آن هم به دلیل وجود اسید و قند بالا در ترکیب این نوشیدنی می باشد. توصیه ما در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر فروغی به بیماران محترم که تحت درمان ارتودنسی قرار گرفته اند، این است که به طور کلی از مصرف نوشیدنی های گازدار و در صدر آنها نوشابه خودداری کنند. قطعا اجتناب از نوشابه، ارزش لبخند زیبای پس از ارتودنسی را دارد.

چرا نوشابه برای دندان ها مضر است؟

برای شیرین کردن نوشابه از شکر یا شربت ذرت با فروکتوز بالا استفاده می شود. علاوه بر این نوشابه اسیدیته بالایی دارد و در ترکیب آن از موادی مانند اسید سیتریک، اسید فسفریک و اسید نیتریک نیز استفاده می کنند. قند و اسید دشمن دندان ها هستند و عامل اصلی پوسیدگی دندان ها به شمار می روند. قند و اسید ها می توانند با آسیب به مینای دندان، روند پوسیدگی دندان ها را تسریع کنند و باعث ایجاد حفره روی دندان ها شوند. بهتر است آب را جایگزین نوشابه کنید و در صورت مصرف نوشابه، بلافاصله مسواک بزنید تا آسیب های ناشی از آن به حداقل برسد.

مطالب مرتبط: آیا ارتودنسی باعث پوسیدگی دندان می شود؟

چرا نوشابه برای ارتودنسی مضر است؟

چرا نوشابه برای ارتودنسی مضر است؟

رعایت بهداشت دهان و دندان حین درمان ارتودنسی از اهمیت بالایی برخوردار است. چون دندان ها در این دوران حساسیت و آسیب پذیری بالایی دارند، باید بیشتر مراقب سلامت آنها بود. وجود بریس ها و براکت ها بر روی دندان ها، تمیز کردن آنها را با مشکل مواجه می کند. بنابراین مصرف نوشابه باعث رسوب قند و درصد بالای اسید بر روی دندان ها شده و پوسیدگی دندان ها را تسریع می کند. پوسیده شدن دندان ها حین ارتودنسی، بخش قابل توجهی از تلاش های شما را برای داشتن لبخندی زیبا با دندان های سالم از بین می برد.

تاثیر نوشابه بر ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت که از براکت ها و سیم های فلزی ساخته شده است در تماس طولانی مدت با اسید نوشابه، به مرور کدر و تیره می شود و استحکام خود را ازدست میدهد. علاوه بر این اسید نوشابه می تواند به ضعیف شدن پیوند بین دندان ها و براکت ها و حتی شکستن براکت ها منجر شود.

تاثیر نوشابه بر ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی های نامرئی از ماده ای شفاف و مقاوم در برابر لک شدن ساخته شده است، با این حال استفاده مداوم از مایعات تیره رنگ مانند نوشابه می تواند باعث تغییر رنگ تراز های شفاف شود. تیره شدن براکت های شفاف یا سرامیکی باعث می شود تا آنها روی دندان های شما بیشتر خود را نشان دهند و در عمل دیگر ارتودنسی نامرئی نباشند. البته ارتودنسی نامرئی این قابلیت را دارد که حین خوردن غذا یا خوردن نوشیدنی، آنها را جدا کرده و پس از اینکه دندان های خود را به خوبی تمیز کردید، دوباره در دهان خود قرار دهید. اگر با وجود تراز های شفاف و نامرئی ارتودنسی نوشابه می نوشید، حتما در اسرع وقت مسواک بزنید و تراز ها بشویید.

عوارض ناشی از نوشابه برای دندان ها

عوارض ناشی از نوشابه برای دندان ها

نوشابه، نوشیدنی ناسالمی است که استفاده از آن خالی از عارضه نخواهد بود. مصرف مدوام نوشابه علاوه بر آسیب به بخش های مختلف بدن، روی دندان ها نیز آثار زیان باری به همراه دارد. نوشابه حاوی اسید و قند بالایی است. اسید موجود در نوشابه باعث تحلیل مینای دندان شده و قند موجود در آن باعث ایجاد پلاک و پوسیدگی دندان می شود. از جمله اصلی ترین آسیب های نوشابه برای دندان می توان به موارد زیر اشاره کرد :

مطالب مرتبط: ارتودنسی نامرئی چگونه انجام می شود؟

  • آسیب جدی به مینای دندان
  • افزایش حساسیت و مشکلات دندان
  • پوسیدگی دندان
  • ایجاد پلاک روی دندان
  • ايجاد حفره روی دندان
  • ایجاو لک و زرد شدن دندان ها
  • آسیب به ساختار ارتودنسی روی دندان ها
  • بیماری های لثه

چرا نباید حین ارتودنسی نوشابه نوشید؟

به طور کلی می توان گفت که سلامت دهان و دندان در گرو رعایت بهداشت و اجتناب از مواد غذایی مضر است. اهمیت بهداشت دهان و دندان در حین درمان ارتودنسی چند برابر می شود. عدم رعایت بهداشت دندان ها و از طرف دیگر مصرف مواد غذایی و نوشیدنی های مضر می تواند باعث تخریب دندان و حتی از دست دادن آنها شود. نوشیدنی های گاز دار همچون نوشابه باید جز خط قرمز بیماران تحت درمان ارتودنسی باشد. سعی کنید آب را جایگزین تمام نوشیدنی های مضر نمایید. قطعا زیبایی لبخند شما بعد از اتمام دوره ارتودنسی ارزش رد شدن از برخی لذت های کوتاه و آسیب زا را دارد.

از کدام نوشیدنی ها در دوران ارتودنسی نبايد استفاده کرد؟

نوشابه های گازدار، قهوه، چای پررنگ، آب میوه های اسیدی، آبمیوه هایی که رنگ قرمز یا بنفش دارند، آب های طعم دار، نوشیدنی های الکلی و… می توانند جز نوشیدنی های مضر و ممنوع در دوران ارتودنسی باشند. مصرف این مواد علاوه بر آسیب به بافت دندان ها، می توانند موجب تغییر رنگ دندان ها، حتی بعد از برداشتن براکت ها، شوند.

آیا برای کاهش آسیب های ناشی از نوشابه، می توان آن را با نی نوشید؟

نوشیدن نوشابه با نی باعث کاهش سطح تماس دندان ها با آن می شود، ولی این به معنای کاهش آسیب ها و عوارض نوشابه نیست.

نتیجه گیری

اهمیت بهداشت دهان و دندان حین درمان ارتودنسی که برای تراز کردن دندان ها و رسیدن به لبخندی زیبا انجام می شود، برکسی پوشیده نیست. مسواک زدن، نخ دندان کشیدن، استفاده ار فلوریدا و دهانشویه اصلی قدم های رعایت بهداشت دهان است که در دوران ارتودنسی با مشکلات زیادی همراه است. وجود براکت ها روی دندان ها تمیز کردن کامل آنها را با چالش مواجه می کند. حال اگر با وجود این دشواری در رعایت بهداشت، از خوراکی ها و نوشیدنی های مضر همچون نوشابه نیز استفاده کنید، طبیعتا آسیب پذیری دندان ها چندین برابر خواهد شد. نوشابه های گازدار برای ارتودنسی مضر است، چون حاوی اسید و قند زیادی هستند و می توانند باعث آسبب به مینای دندان، پوسیدگی دندان، ایجاد حفره روی دندان، تشکیل پلاک روی دندان ها، بیماری های لثه و آسیب به براکت ها شود. آسبب نوشابه حین ارتودنسی چه در ارتودنسی ثابت و چه ارتودنسی متحرک و نامرئی غیر قابل انکار است. مصرف نوشابه را محدود کنید. نوشابه علاوه بر آسبب به ساختار دندان ها، باعث تغییر رنگ و ایجاد لکه روی آنها نیز می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button