راه های راتباطی

دسترسی آسان

آیا ارتودنسی باعث پوسیدگی دندان می شود

آیا ارتودنسی باعث پوسیدگی دندان می شود؟

فهرست مطالب

ارتودنسی روش درمانی اصلی برای اصلاح قوس دندان هاست، به عبارتی هدف از درمان ارتودنسی بهبود زیبایی ناحیه دهان و فک، بهینه سازی عملکرد جویدن، اصلاح ردیف دندان ها، سلامت دهان و دندان و افزایش اعتماد به نفس است. اما این سوال پیش می آید که آیا ارتودنسی باعث پوسیدگی دندان می شود؟ چه ارتباطی بین درمان ارتودنسی و پوسیدگی دندان ها وجود دارد؟

رابطه ارتودنسی و پوسیدگی دندان

برای انجام درمان ارتودنسی در ناحیه دهان و بر روی دندان ها از براکت ها و سیم هایی مخصوص استفاده می شود که می توانند فضایی مناسب برای تجمع ذرات غذا و انواع باکتری ها باشند. دستگاه های ارتودنسی متحرک و ثابت هر دو می توانند در افزایش تجمع پلاک بر روی دندان ها و افزایش احتمال پوسیدگی دندان موثر باشند.

اما این موضوع به معنای عدم انجام درمان ارتودنسی نیست، چون شلوغی دندان ها، کج بودن و مال اکلوژن دندان ها را بیشتر از ارتودنسی مستعد پوسیدگی می کند. درمان ارتودنسی برای کاهش احتمال پوسیدگی دندان های درمان نشده، بسیار مفید است.

رابطه ارتودنسی و پوسیدگی دندان

چگونه با وجود ارتودنسی از پوسیدگی دندان جلوگیری کنیم؟

معمولا دندانپزشک قبل از اعمال ارتودنسی مشاوره ای کامل برای رعایت بهداشت کامل دهان را به بیمار ارائه می کند. تاثیر ارتودنسی بر پوسیدگی دندان در صورت مدیریت کامل بهداشت دهان و دندان صفر است. به طور کلی رعایت بهداشت دهان به صورت کامل، نقش اصلی را در پیشگیری از پوسیدگی دمینرالیزاسیون  دندان ها در طول درمان ارتودنسی دارد.

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان به هنگام ارتودنسی نکات زیر را رعایت کنید :

  • از روش های پيشگيرانه همچون استفاده موضعی از فلوراید، استفاده دهانشویه حاوی فلوراید سدیم، استفاده از کلرهگزیدین و… غافل نشوید.
  • بعد از هر وعده غذایی حتما به طور کامل مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید تا ذرات ریز گیر کرده زیر سیم ها و براکت را پاک کنید.
  • حتما از خمیر دندان  و دهانشویه توصیه شده توسط دندانپزشک استفاده کنید.
  • از مصرف غذا های شیرین و چسبنده همچون مانند کارامل و غذا هایی که احتمال گیر کردن آنها روی بریس ها زیاد است، خودداری کنید.
  • برای درمان های پیشگیرانه حتما در فواصل زمانی توصیه شده و به طور منظم به دندان پزشک مراجعه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button