راه های راتباطی

دسترسی آسان

آیا مشروبات الکلی برای ارتودنسی ضرر دارد؟

فهرست مطالب

ارتودنسی درمانی نسبتا سخت و توام با مراقبت های بهداشتی و درمانی است که برای نظم بخشیدن به دندان ها و رسیدن به لبخندی زیبا، روی دندان ها اعمال می شود. برای رسیدن به نتيجه مطلوب پس از درمان ارتودنسی، باید نکات زیادی را حین درمان رعایت کنید. یکی از سوالات رایجی که برای بیماران پیش می آید این است که آیا می توان حین درمان ارتودنسی مشروبات الکلی استفاده کرد؟ آیا مشروب برای ارتودنسی ضرر دارد؟در ادامه این مقاله از سایت دکتر فروغی به این سوالات پاسخ می دهیم.

آیا می توان با وجود بریس ها، مشروب نوشید؟

در مورد تاثیر منفی مشروب  بر سلامت کلی بدن زیاد شنیده ایم، اما چقدر در مورد تاثیر مشروب بر سلامت دهان و دندان می دانیم. ما در کلینیک ارتودنسی دکتر فروغی به شما آموزش می دهیم که چگونه دندان ها و لثه های خود را هنگام استفاده از بریس ها سالم  نگه دارید. توصیه می کنیم قبل از نوشیدن مشروب و سایر نوشیدنی های الکلی این مطلب را بخوانید.

وقتی صحبت از مشروب و بریس می شود،رعایت بهداشت دهان و دندان و انجام معاینات منظم اهمیت می یابد. توصیه می کنیم حین درمان ارتودنسی از مصرف مشروب و نوشیدنی های الکلی خودداری کنید. مصرف کنندگان مکرر این قبیل نوشیدنی ها علائم شایعی همچون قرمزی لثه، التهاب لثه، خونریزی لثه، دندان های حساس، پوسیدگی دندان و گاه حفره را تجربه می کنند که تمام این مشکلات در روند صحیح درمان ارتودنسی اختلال ایجاد می کند.

آیا مشروب برای ارتودنسی ضرر دارد؟

آیا مشروب برای ارتودنسی ضرر دارد؟

به طور کلی می توان گفت که مشروب برای ارتودنسی نه اما برای سلامت دهان و دندان مضر است. از جمله مضرات الکل و مشروب برای دندان ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

تغییر رنگ دندان ها

مشروب به خصوص نوع قرمز رنگ آن، رنگ  دندان و بریس ها را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث ایجاد لکه روی دندان ها می شود. برخی از این لکه ها در اثر وجود براکت روی دندان ها، به طور کامل پاک نشده و می توانند لکه های دائمی روی دندان ایجاد  کنند.

مطالب مرتبط: آیا سیگار برای ارتودنسی ضرر دارد؟

التهاب و خونریزی لثه ها

استفاده از مشروبات الکلی و اسید موجود در آنها به لثه ها آسیب می زند. لثه ها بافت های نگهدارنده بریس هستند و سلامت آن ها از اهمیت بالایی برخوردار است. مشروب باعث کم آبی بافت های دهان شده و باعث ایجاد خونریزی و عفونت در لثه می شود. این مشکل با وجود ارتودنسی یا در حالت عادی نیز می تواند رخ دهد.

افزایش خطر پوسیدگی دندان

مشروب و الکل علاوه بر کم آبی بدن، باعث کاهش جریان بزاق و خشکی دهان می شود. این موضوع باعث تجمع پلاک و افزایش خطر پوسیدگی دندان ها و ایجاد حفره روی آنها می شود. وجود بریس ها در دهان نیز در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند پوسیدگی را تشدید کند.

تحلیل مینای دندان

اسید موجود در مشروب و نوشیدنی های الکلی در ترکیب با سایر نوشیدنی ها به خصوص آبمیوه ها، چند برابر شده و باعث افزایش خطر تحلیل مینای دندان و آسیب به ریشه می شود. طبیعی است که حین درمان ارتودنسی، ریشه ها باید سالم باشند تا دندان بتواند در مسیر درست خود حرکت کند.

آیا نوشیدن مشروب تاثیری روی بریس ها دارد؟

آیا نوشیدن مشروب تاثیری روی بریس ها دارد؟

مشروب، نوشیدنی  مناسبی برای بریس ها نیستند، چون پس از نوشیدن این قبیل مواد باید  دهان و دندان ها را تمیز کنید، ولی با وجود بریس ها این کار به طور کامل امکان پذیر نیست، در نتیجه نوشیدن مشروب با وجود بریس با تجمع پلاک، تحلیل مینای دندان و پوسیدگی دندان ها همراه است. الکل و مشروبات الکلی، آسیبی به براکت ها و سیم ها نمی زند اما به شدت برای دندان ها و بافت های دهانی، مضر است.

آیا مصرف مشروب می تواند منجر به ایجاد زخم های دهان شود؟

بروز آفت و برخی زخم های شانکر، پس از مصرف آبجو و مشروبات الکلی شایع است. الکل می تواند در جذب اسید فولیک اختلال ایجاد کند و این موضوع احتمال ابتلا به آفت و زخم را افزایش می دهد.

مطالب مرتبط: ارتودنسی نامرئی چگونه انجام می شود؟ 

تاثیر مشروب بر ارتودنسی نامرئی

یکی از مزیت های ارتودنسی نامرئی کلین الاینر، قابلیت جدا کردن آن است. یعنی بیمار اگر نتواند از نوشیدن مشروب اجتناب کند، می تواند هنگام نوشیدن مشروبات الکلی، ارتودنسی شفاف و نامرئی خود را جدا کرده، سپس دندان های خود را به خوبی تمیز کرده و ارتودنسی را نصب کند. البته این به هیچ وجه خطرات ناشی از نوشیدن مشروب برای دندان ها را کاهش نمی دهد، تنها می تواند رعايت اصول بهداشتی حین درمان ارتودنسی را تسهیل کند و در برخی موارد از بروز لکه  و ایجاد پلاک دندان جلوگیری نماید.

نتیجه گیری

مصرف الکل و مشروب یکی از نگرانی های اصلی جوامع به حساب می آید که در صورت افراط، سلامت انسان را تهدید می کند. مصرف مشروب در طولانی مدت، نه تنها بر سلامت دهان و دندان تاثیر منفی دارد، بلکه خطر ابتلا به سرطان دهان را نیز افزایش می دهد. مصرف مشروب و نوشیدنی های الکلی تاثیری روی بریس، شکستن براکت ها و یا آسیب به سیم ها ندارد، اما در هر حال سلامت کلی دندان ها را تهدید می کند و این آسیب با وجود ارتودنسی چند برابر می شود، چون  رعایت کامل بهداشت دهان و دندان با وجود براکت ها و سیم ها، بسیار سخت تر از قبل خواهد بود.

مصرف مشروب حین درمان ارتودنسی یا بدون آن خطراتی همچون پوسیدگی دندان، تحلیل مینای دندان، آسیب به ریشه دندان ها، ایجاد لکه و تغییر رنگ دندان ها، ایجاد پلاک و حفره روی دندان ها، التهاب و خونریزی لثه، آفت و حتی سرطان دهان را به دنبال خواهد داشت. بنابراین باید عاقلانه تصمیم بگیرید و سلامت دهان و دندان های خود امری جدی بدانید. تا حد امکان از نوشیدنی های الکلی و مشروب استفاده نکنید، در صورت استفاده نیز باید به خوبی اصول بهداشتی را رعایت کرده و دندان های خود را به خوبی مسواک زده و نخ دندان بکشید.

سوالات متداول

برای جلوگیری از ایجاد لکه، می توان از مشروب بی رنگ استفاده کرد؟

مشروبات الکلی سفید یا بی رنگ با اینکه خطر ایجاد لکه و تغییر رنگ دندان را ندارند، اما دارای درصد زیادی اسید و قند می باشند که می تواند باعث تجمع پلاک، تحلیل مینای دندان و ایجاد حفره روی دندان‌ها شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *