راه های راتباطی

دسترسی آسان

ارتودنسی نامرئی چگونه انجام می شود؟

ارتودنسی نامرئی چگونه انجام می شود؟

فهرست مطالب

ارتودنسی یکی از بهترین درمان ها برای اصلاح وضعیت دندان و استخوان فک است که اغلب با استفاده از سیم ها و بریس های فلزی انجام می شود. مطمئنا وجود بریس بر روی دندان زیبایی لبخند بیمار را تحت تاثیر قرار می دهد و زیاد خوشایند نیست. برای رفع این مشکل می توان از ارتودنسی های نامرئی که با استفاده از براکت های شفاف و برخی برنامه های کامپیوتری طراحی و ساخته میشوند، استفاده کرد. البته در برخی موارد نیز براکت ها و سیم های فلزی ارتودنسی را در پشت دندان ها قرار می دهند تا دیده نشود. در این روش، رعایت کامل بهداشت دهان و دندان بسیار دشوار تر خواهد بود.

ارتودنسی نامرئی چیست؟

ارتودنسی نامرئی ( Invisible orthodontics) روشی نوین برای اصلاح ایراد های دندان و فک است که با استفاده از برخی ابزار های نامرئی و شفاف انجام می شود. ارتودنسی نامرئی از نظر زیبایی، لبخند بیمار را تحت تاثیر قرار نمی دهد و در بسیاری از موارد اصلا معلوم نمی شود که فرد تحت درمان ارتودنسی است. این نوع ارتودنسی نسبت به انواع فلزی، هزینه بالاتری دارد اما استفاده از آن آسان تر است. ارتودنسی نامرئی برای ناهنجاری های شدید گزینه مناسبی نیست و تنها در مواردی که دندان ها و فک بیمار نیاز به اصلاحات کم تا متوسط دارد، می توان از ارتودنسی نامرئی استفاده کرد.

ارتودنسی نامرئی چیست؟

انواع ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی به منظور حفظ زیبایی لبخند بیمار، حین درمان ارتودنسی طراحی و ساخته می شوند. این نوع ارتودنسی به چند روش انجام می شود، که عبارتند از :

ارتودنسی نامرئی ثابت

این نوع ارتودنسی همانند ارتودنسی فلزی ثابت است با این تفاوت که در آن به بجای سیم های فلزی از براکت های سرامیکی استفاده می شود. ارتودنسی نامرئی ثابت به دلیل استفاده از براکت های سرامیکی و سیم های شفاف، اختلالی در ظاهر لبخند بیمار ایجاد نمی کند. به عبارتی این نوع ارتودنسی مشکلی از نظر زیبایی ندارد. حتی بیمار می تواند با مشورت پزشک چند دندان جلو را با روش نامرئی و مابقی دندان ها با براکت های فلزی ارتودنسی کند. ارتودنسی شفاف نامرئی را می توانید با بهترین متریال و کیفیت در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر فروغی انجام دهید.

مطالب مرتبط: آیا سیگار برای ارتودنسی ضرر دارد؟

ارتودنسی نامرئی متحرک (کلیر الاینر)

نوع دیگری از ارتودنسی نامرئی وجود دارد که از جمله جدید ترین روش ها برای انجام ارتودنسی است. در این حالت به جای براکت ها از نوعی قالب پلیمری شفاف برای پوشاندن دندان ها استفاده می کنند. قالب را با توجه به فرم دندان ها و فک بیمار و با استفاده از فناوری طراحی سه بعدی، طراحی کرده و می سازند. این قالب به مرور زمان دندان ها را به موقعیت درست خود هدایت می کند. البته ارتودنسی نامرئی متحرک باید با توجه به نظر پزشک هر چند هفته یکبار تعویض شده و قالب جدیدی ساخته شود.

ارتودنسی نامرئی لینگوال

نوع دیگری از ارتودنسی نامرئی، لینگوال نام دارد، در این روش از سیم های فلزی و براکت ها استفاده می شود، با این تفاوت که براکت ها را در پشت دندان های فک بالا و پایین، نصب می کنند. در روش لینگوال، براکت ها از بیرون دیده نمی شوند، اما به دلیل برخورد مکرر زبان با سیم ها و بریس ها، می تواند کمی آزار دهنده باشد. از طرفی تمیز کردن دندان ها با وجود ارتودنسی لینگوال، دشوار تر است.

مزایای ارتودنسی نامرئی

مزایای ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی نسبت به انواع سنتی چند مزیت قابل توجه دارد:

  • درد و خونریزی های ناشی از ارتودنسی فلزی در نوع نامرئی وجود ندارد و تحمل این نوع ارتودنسی به خصوص در روزهای اول راحت تر است.
  • ارتودنسی نامرئی، از نظر ظاهری بهتر است، چون خللی در زیبایی لبخند بیمار ایجاد نمی کند.
  • نوع متحرک ارتودنسی نامرئی را می توان به راحتی در آورد و این موضوع هنگام غذا خوردن و مسواک زدن کار بیمار را بسیار آسان می کند.
  • در ارتودنسی نامرئی احتمال آسیب به دندان مانند پوسیدگی و ساییدگی کاهش می یابد.

مطالب مرتبط: آیا آدامس برای ارتودنسی ضرر دارد؟ 

تفاوت ارتودنسی نامرئی و فلزی

  • ارتودنسی نامرئی برخلاف نوع فلزی برای ناهنجاری های شدید قابل انجام نیست.
  • این نوع ارتودنسی هزینه بیشتری دارد، مخصوصا در نوع متحرک که نیاز مکرر به تعویض قالب وجود دارد. ارتودنسی نامرئی معمولا زمان بر تر است.

با این حال ارتودنسی نامرئی می تواند در حفظ اعتماد به نفس بیمار و بهبود ظاهر لبخند او بسیار موثر باشد. شما می می توانید جهت مراجعه و مشورت برای انجام ارتودنسی نامرئی به کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر فروغی مراجعه نمایید. در مرکز تمام مشاوره های لازم قبل از درمان، حین درمان و حتی مراقبت های پس‌ از انجام ارتودنسی، توسط تیم حرفه ای، به بیمار ارائه می شود.

سوالات متداول

  • آیا خانم های باردار  میتوانند ارتودنسی نامرئی انجام دهند؟
    • بله، ارتودنسی نامرئی برخلاف ارتودنسی فلزی، نیازی به داروی های بی حسی ندارد و این موضوع انجام آن را برای خانم های باردار و نیز حفظ سلامت جنین بسیار ایمن می کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *