راه های راتباطی

دسترسی آسان

آیا آدامس برای ارتودنسی ضرر دارد

آیا آدامس برای ارتودنسی ضرر دارد؟ 

فهرست مطالب

شروع درمان ارتودنسی می تواند سوالات زیادی رابه همراه داشته باشد. َطبیعی است که اعمال بریس ها روی دندان ها تاثیر زیادی بر تغییر عادات روزمره بیمار دارد. یکی از رایج ترین سوالاتی که پیش می آید این است که آیا می توان با وجود ارتودنسی آدامس جوید؟ آیا آدامس برای ارتودنسی ضرر دارد؟ آدامس جویدن حین درمان ارتودنسی چه پیامد هایی را به دنبال دارد؟ برای یافتن جواب سوالات خود با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

آیا می توان حین درمان ارتودنسی از آدامس استفاده کرد؟

در مورد آدامس جویدن حین ارتودنسی اختلاف نظر های زیادی وجود دارد. برخی به کل آن را رد می کنند و برخی می گویند اگر نوع آدامس مناسب وضعیت بیمار باشد، نه تنها اشکالی ندارد، بلکه به تسکین درد ارتودنسی و جلوگیری از پوسیدگی دندان ها نیز کمک می کند. اما توجه کنید که هر نوع آدامسی ماهیت چسبنده دارد و این موضوع باعث گیر کرد آدامس لای براکت ها و سیم های ارتودنسی می شود، که نیازمند مراجعه اورژانسی به دندانپزشک است. بنابراین بهتر است از آدامس حین ارتودنسی چشم پوشی کرده و موادی قرص های نعناع بدون قند، آب آشامیدنی، میوه و سبزیجات، اسپری های خوشبو کننده دهان و محصولات بهداشت دهان و دندان استفاده کنید.

آیا آدامس برای ارتودنسی ضرر دارد؟

آیا آدامس برای ارتودنسی ضرر دارد؟

باید بگوییم بله، آدامس جویدن حین درمان ارتودنسی عوارض زیر را به دنبال خواهد داشت :

آسیب به دستگاه ارتودنسی

آدامس جویدن می تواند باعث شل شدن براکت ها یا خم شدن و شکستن سیم ها شود. این اتفاق می تواند طول دوره درمان ارتودنسی را افزایش دهد.

افزایش خطر پوسیدگی دندان

برخی آدامس ها که دارای قند هستند، باعث افزايش خطر پوسیدگی دندان و بیماری های لثه می شود. همانطور که میدانید احتمال پوسیدگی دندان به دلیل سختی تمیز کردن  آنها با وجود بریس ها، افزایش می یابد و آدامس این مشکل را چند برابر می کند.

مطالب مرتبط: چگونه دندان ارتودنسی را سفید کنیم؟

افزایش پلاک

آدامس چون چسبنده است، می تواند ذرات غذا و پلاک را در اطراف بریس ها نگه دارد و خطر ایجاد حفره روی دندان ها را افزایش دهد.

فرسایش مینای دندان

آدامس های حاوی قند منبع خوبی از غذا برای باکتری ها هستند و می توانند با افزایش تولید اسید، خطر فرسایش مینای دندان را افزایش دهند.

تداخل با درمان ارتودنسی

حرکت مداوم فک برای جویدن آدامس، می تواند در حرکت مورد نظر دندان ها در جهت اصلاح وضعیت، تداخل ایجاد کند و این باعث طولانی تر شدن دوره درمان خواهد شد.

البته باید بگوییم که احتمال آسیب به سیم های ارتودنسی و شکستن آنها، امروزه بسیاری کاهش یافته است، چون متریال مورد استفاده در درمان ارتودنسی نسبت به گذشته تغییر کرده است و مواد با کیفیت تری برای این منظور استفاده می شود. بنابراین احتمال آسیب به براکت ها و جابه جا شدن آنها بسیار کم شده است. با این حال توصیه می شود اگر تحت درمان ارتودنسی هستید به نوع آدامسی که استفاده می کنید، دقت کنید.

از کدام آدامس ها نباید حین ارتودنسی استفاده کرد؟

از کدام آدامس ها نباید حین ارتودنسی استفاده کرد؟

به طور کلی نباید از آدامس های زیر استفاده کنید، چون علاوه بر تاثیر منفی بر بریس ها، سلامت دندان ها را نیز ه خطر می اندازند.

آدامس های چسبنده

آدامس های چسبنده به براکت ها می چسبند و خطر آسیب به سیم های ارتودنسی را افزایش می دهند.

آدامس های حاوی قند

آدامس های حاوی شکر باعث تغذیه باکتری های دهان شده و با تحلیل مینای دندان، خطر پوسیدگی را افزایش می دهند.

آدامس های بسیار سخت یا بسیار نرم نیز خطراتی همچون شکستن سیم ارتودنسی و آسیب به بریس ها به دنبال دارد.

از چه نوع آدامسی می توان حین ارتودنسی استفاده کرد؟

آدامس های بدون قند گزینه مناسب تری برای استفاده در طول درمان ارتودنسی هستند. آدامس های بدون قند به جای شمر، حاوی ماده ای به نام زایلیتول هستند که علاوه بر شیرین کردن آدامس، باعث از بین بردن باکتری های مضر دهان، کاهش خطر پوسیدگی دندان و ارتقا سلامت دهان می شوند. با این حال توجه  کنید که آدامس های بدون قند نیز خطر چسبندگی دارند و به طور بالقوه برای بریس ها خطرناک هستند. توصیه ما این است که از آدامس حین درمان ارتودنسی اجتناب کنید، با این حال اگر می خواهید از آدامس استفاده کنید، حتما از انواع بدون قند استفاده نمایید.

آدامس های بدون قند می توانند با تقویت مینای دندان، افزایش بزاق، کاهش خطر پوسیدگی و تازه کردن نفس تاثیر مثبت خود را بگذارند، با این حال مهم ایت که توحه کنید، آدامسی که استفاده می کنید واقعا بدون قند است و قبل از اینکه آن را در روتین روزانه خود قرار وهید در مورد وضعیت دندان ها و براکت های خود با متخصص ارتودنسی مشورت نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *