راه های راتباطی

دسترسی آسان

چگونه دندان ارتودنسی را سفید کنیم

چگونه دندان ارتودنسی را سفید کنیم؟

فهرست مطالب

طبیعی است که بخواهید که لبخند مرواریدی و سفید داشته باشید. اگر شما هم تحت درمان ارتودنسی هستید، حتما دغدغه سفید کردن دندان هایتان با وجود بریس ها را دارید. چگونه می توان با وجود ارتودنسی دندان ها را سفید کرد؟ نحوه سفید کردن دندان ارتودنسی شده چیست؟ چه راهکار هایی برای سفید ماندن دندان ها حین ارتودنسی وجود دارد؟

چگونه دندان ارتودنسی را سفید کنیم؟

بهترین راه حل برای سفید کردن دندان های ارتودنسی شده، مراجعه به دندانپزشک و استفاده از روش های بلیچینگ دندان است. البته زمان مراجعه و انجام این کار را باید پزشک ارتودنیست تعیین کند. اگر شما از انواع بریس های تراز کننده لینگوال یا متحرک استفاده می کنید، به دلیل اینکه سطح دندان ها با براکت پوشیده نشده، می توانید به دندانپزشک مراجعه کنید تا با استفاده های روش های خاص دندان های شما را سفید کند. این روش ها گاه می تواند استفاده از یک مایع سفید کننده دندان بسیار قوی باشد و گاه استفاده از اشعه UV ویژه. اما اگر از بریس های سنتی و غیرمتحرک استفاده می کنید که برای مدت خاص روی دندان هایتان نصب شده است،باید از روش های دیگر استفاده کنید. چون وجود براکت روی دندان از سفید شدن کامل دندان جلوگیری می کند و در هر حال پس برداشتن بریس، اثر دو رنگ روی دندان ها باقی می ماند. در این حالت استفاده از محلول های سفید کننده قوی دندانپزشکی نیز مناسب نیست، چون قابلیت نفوذ زیر براکت ها را ندارد و حتی ممکن است باعث سیاه شده سطح دندان در زیر براکت شود.

روش های سفید کردن دندان ارتودنسی

روش های سفید کردن دندان ارتودنسی

روش های مختلفی برای سفید کردن دندان ها حین ارتودنسی وجود دارد که برخی از آنها عبارتند از :

  • خمیر دندان های سفید کننده

استفاده از خمیر های سفید کننده حاوی فلوراید با اینکه نمی تواند باعث تغییر رنگ مینای دندان شود، اما لکه های سطحی را به طور موثر از بین می برد و مشکلی برای براکت ها ایجاد نمی کند. می توانید برای تهیه خمیر دندان سفید کننده مناسب با ارتودنیست خود مشورت کنید. توجه کنید که حتما از خمیر دندان های باکیفیت و دارای نشان تایید انجمن دندانپزشکی آمریکا(ADA) استفاده کنید.

  • بلیچینگ دندان

بلیچینگ یک روش سفید کردن دندان توسط دندانپزشک است که البته بسیار سریع و موثر می باشد. اما توصیه می کنیم اگر بریس ثابت و فلزی دارید، بهتر است پس از تمام شدن دوره درمان ارتودنسی و حتی 5 یا 6 ماه پس از تاریخ اتمام درمان، اقدام به بلیچینگ دندان هایتان کنید.

  • جرم گیری

وجود براکت ها امکان تمیز کردن کامل دندان ها را با مشکل مواجه می کند و ممکن است باعث تجمع جرم روی دندان ها شود. جرم به مرور زمان باعث زردی دندان ها می شود. می توانید حین ارتودنسی با مراجعه به پزشک متخصص و ماهر اقدام به جرم گیری دندان هایتان نمایید. این کار به سفید شدن دندان ها کمک می کند.

  • ژل های سفید کننده دندان

برخی از ژل های سفید کننده دندان در داروخانه ها وجود دارد که اغلب بدون نسخه به فروش می رسد. استفاده از این ژل ها نیز می تواند باعث سفید شدن دندان ها شود، اما ممکن است با آسیب به براکت ها و سیم ها همراه باشد. لذا توصیه می کنیم در صورت صلاحدید پزشک از این محصولات استفاده کنید.

راه های حفظ سفیدی دندان

  • راه های حفظ سفیدی دندان

استفاده از روش های سفید کردن دندان در طول درمان ارتودنسی با محدودیت هایی همراه است. چون سالم ماندن بریس ها برای هدایت صحیح دندان ها از هر چیز مهم تر است. بنابراین بهتر است از راه های پیشگیری از زرد شدن دندان و حفظ سفیدی آنها آگاه باشید :

  • رعایت بهداشت دهان و دندان

رعایت بهداشت کامل دهان و دندان ها حین ارتودنسی حرف اول را میزند. با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن مستمر می توان به سلامت دندان ها و جلوگیری از زرد شدن آنها کمک کرد.

  • رژیم غذایی مناسب

ماهیت برخی خوراکی ها به گونه ای است که روی رنگ طبیعی دندان اثر می گذارد و باعث زرد شدن آن ها می شود. حین ارتودنسی بهتر است از مواد خوراکی همچون چای و قهوه اجتناب کنید و رژیم غذایی مناسب که اغلب توسط ارتودنتیست توصیه می شود را دنبال نمایید.

  • سیگار نکشید.

سیگار و به طور کلی دخانیات به دلیل دارا بودن نیکوتین باعث زردی دندان ها می شود. بنابراین با عدم استفاده از دخانیات حین ارتودنسی می توانید از زرد شدن دندان ها جلوگیری کنید.

راه های دیگری همچون نوشیدن آب و استفاده از برخی روغن های گیاهی همچون روغن نارگیل و آفتابگردان برای شست و شوی دهان نیز می تواند در پیشگیری از زرد شدن دندان و کمک به سفید ماندن آن به شما کمک کند.

حرف آخر

ارتودنسی درمانی موثر برای اصلاح وضعیت دندان هاست که در کلینیک  ارتودنسی دکتر فروغی به طور کاملا تخصصی و با استفاده از روش های به روز انجام می شود. ما در اینجا قبل از نصب بریس ها، مشکلاتی همچون پوسیدگی، وجود جرم و زردی دندان را برطرف می کنیم تا بیمار در طول درمان کمتر دچار عوارض ناشی از ارتودنسی شود. در حین درمان نیز روش هایی مناسب برای سفید کردن دندان با توجه به وضعیت بریس ها ارائه می شود. پس از اتمام ارتودنسی نیز می توانید بلیچینگ دندان های خود را به ما بسپارید و از زیبایی  لبخند خود لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *