راه های راتباطی

دسترسی آسان

نحوه استفاده از موم ارتودنسی

نحوه استفاده از موم ارتودنسی

فهرست مطالب

استفاده از ارتودنسی برای اصلاح لبخند و وضعیت دندان ها در برخی افراد اجتناب ناپذیر است. گاهی اوقات در اثر فشاری که سیم ها و براکت ها به بافت های نرم دهان همچون زبان و لثه ها وارد می کنند، ممکن است فرد دچار زخم و خونریزی شود. موم ارتودنسی برای جلوگیری از این مشکل استفاده می شود. آیا می دانید موم ارتودنسی چیست؟ آیا با نحوه استفاده از موم ارتودنسی آشنا هستید؟ چگونه باید موم ارتودنسی را روی بریس ها قرار داد؟ برای کسب اطلاعات بیشتر درباره موم ارتودنسی و نحوه کارکرد آن با ما همراه باشید.

موم ارتودنسی چیست؟

موم ارتودنسی ماده ای انعطاف پذیر، شفاف، نرم و خمیری شکل است که روی براکت ها قرار میگیرد تا مانع از تماس آن ها با لثه، لب ها و زبان شود. موم ارتودنسی در دمای اتاق حالت جامد دارد و وقتی بین انگشت کمی ماساژ داده شود، نرم و قابل استفاده می شود. اغلب موم های ارتودنسی را از مواد طبیعی که برای بدن انسان ضرری نداشته باشد، می سازند. جنس موم ارتودنسی از موم زنبور عسل، موم میکروکریستالی  ، موم کارنائوبا و یا پارافین به دست آمده از  نفت است. البته در برخی موارد برای ایجاد طعم و بافت بهتر به موم ارتودنسی مواد طعم دهنده ای همچون نعناع اضافه می کنند.

چرا از موم ارتودنسی استفاده می کنند؟

چرا از موم ارتودنسی استفاده می کنند؟

دلیل استفاده از موم ارتودنسی حفاظت از لثه ها، لب ها و زبان در برابر آسیب های ناشی از لبه های فلزی بریس هاست. این موم زمانیکه که روی براکت ها قرار می گیرد، به آنها می چسبد و مانع ارتباط مستقیم لثه و براکت می شود. موم ارتودنسی که  روی دندان قرار می گیرد، کاملا بی ضرر است و از مواد طبیعی ساخته شده است.

منبع: آیا نوشابه برای ارتودنسی ضرر دارد؟

نحوه استفاده از موم ارتودنسی چگونه است؟

استفاده از موم ارتودنسی در طول دوره درمان ارتودنسی به خصوص اوایل درمان که هنوز دهان به وجود سیم ها و بریس ها عادت نکرده است و احتمال زخم شدن زبان و لب ها زیاد است، توصیه می شود. نحوه استفاده از موم ارتودنسی به شرح زیر است :

  • دست های خود را به خوبی بشویید.
  • تمام دندان هایتان را کاملا مسواک بزنید و تمیز کنید.
  • قبل قرار دادن موم ارتودنسی، از خشک بودن سطح براکت ها مطمئن شوید، برای اینکار می توانید از دستمال کاغذی استفاده کنید.
  • مقداری از موم ارتودنسی را بردارید، تقریبا به اندازه یک نخود کوچک.
  • موم را بین انگشتان خود کمی فشار دهید تا نرم شود، سپس آن را به شکل توپ درآورده و کمی صاف کنید.
  • موم را روی براکتی که به بافت های دهان آسیب می رساند به آرامی فشار دهید، تا سطح آن کاملا پوشانده شود. می توانید از زبان خود برای تنظیم موم استفاده کنید.

توجه داشته باشید که اگر بعد از قرار دادن موم روی براکت و سیم ها باز سیم بیرون بزند یا از جای خود خارج شود، لازم است به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید تا آن را دوباره تنظیم کند.

چگونه می توان موم ارتودنسی را از روی دندان برداشت؟

موم ارتودنسی با گذشت زمان ممکن است خود به خود از روی دندان ها جدا می شود. برای جدا کردن موم ارتودنسی می توان از یک خلال دندان یا انگشت دست استفاده کرد، اما باید دقت کنید که این کار را به آرامی انجام دهید تا به براکت  شما آسیبی نرسد. اگر موم با خلال دندان پاک نشد، می توانید از نخ دندان استفاده کنید، فقط دقت داشته باشید که این کار را با ملایمت انجام دهید.

منبع: آیا مشروبات الکلی برای ارتودنسی ضرر دارد؟

چه مدت زمانی می توان از موم ارتودنسی استفاده کرد؟

حداکثر مدت زمانی که یک تکه موم می تواند روی دندان شما قرار بگیرد، یک روز است. پس از یک روز باید موم را خارج کرده و در صورت نیاز جایگزین نمایید، چون استفاده بیشتر می تواند زمینه را برای عفونت های باکتریایی و ایجاد حفره روی دندان ها فراهم کنید. وجود موم روی براکت هنگام خوابیدن، غذا خوردن و نوشیدن نوشیدنی بلامانع است، اما اگر موم کنده شد یا کثیف شد باید آن را خارج و تعویض کنید. در بهترین حالت باید موم ارتودنسی را دوبار در روز عوض کنید.

بهترین زمان برای استفاده از موم ارتودنسی شب هنگام خواب است، این کار زمان لازم برای بهبود زخم ها و التهاب زبان و گونه را فراهم می کند.

 آیا می توان با وجود موم ارتودنسی روی دندان، مسواک زد؟

 آیا می توان با وجود موم ارتودنسی روی دندان، مسواک زد؟

در حین درمان ارتودنسی مسواک زدن روزانه حداقل دو بار الزامی است. اگر از موم ارتودنسی استفاده می کنید، باید هنگام مسواک زدن آن را بردارید، تمام دندان ها را به خوبی مسواک زده و تمیز کنید، از نخ دندان استفاده نمایید و پس از آن از دهانشویه حاوی فلوراید برای تقویت دندان هایتان استفاده کنید.

منبع: آیا ارتودنسی باعث پوسیدگی دندان می شود؟

خوردن و قورت دادن تصادفی موم ارتودنسی چه عوارضی در پی دارد؟

موم ارتودنسی از مواد طبیعی و غیر سمی برای بدن ساخته شده است، اما این به معنای خوردن عمدی آن نیست. با این حال اگر موم به صورت تصادفی بلعیده شود یا تکه از آن ناخودآگاه خورده شود، آسیبی به بدن نمی رساند و کاملا ایمن است.

آیا میتوان با وجود موم ارتودنسی روی بریس ها غذا خورد؟

با اینکه خوردن و آشامیدن با موم ارتودنسی بلامانع است. اما ممکن است به ذرات غذا بچسبد و طعم غذا را تحت تاثیر قرار دهد، همچنین ذرات ریز غذا را به دام می اندازد و زمینه را برای رشد باکتری های مضر و ایجاد پلاک فراهم می کند. آشامیدنی ها نیز میتوانند موم ارتودنسی را شل و از روی دندان جدا کنند. بنابراین توصیه می کنیم هنگام خوردن و آشامیدن موم را جدا کنید و سپس دوباره استفاده نمایید.

آیا می توان از یک تکه موم ارتودنسی دوبار استفاده کرد؟

به شرط رعایت بهداشت بله می توانید دوبار استفاده کنید، اما توصیه می کنیم برای سلامت هر چه بیشتر دهان و دندان های خود، این کار را نکنید. وقتی تکه ای موم ارتودنسی را از روی دندان های خود جدا کردید، دور بیندازید و از موم جدید استفاده کنید.

موم ارتودنسی را از کجا می توان تهیه کرد؟

برای تهیه موم ارتودنسی حتما با متخصص ارتودنسی خود مشورت نمایید مناسب ترین نوع موم را تهیه کنید. موم ارتودنسی را می توان از اکثر داروخانه ها تهیه  و استفاده کرد.

جمع بندی

ارتودنسی نوعی درمان دندانپزشکی برای اصلاح و هدایت دندان ها به حالت ایده آل است. برای انجام درمان ارتودنسی از سیم های فلزی و براکت های شفاف، فلزی یا سرامیکی استفاده می شود. طبیعی است که در طول درمان بخصوص اوایل درمان ارتودنسی، وجود این سیم ها و براکت های فلزی در دهان آزار دهنده باشد. اغلب زبان و لب ها و قسمت داخلی گونه ها در اثر تماس با براکت ها، ملتهب و زخمی می شوند. اما این موضوع نمی تواند دلیلی برای عدم انجام ارتودنسی باشد، قطعا لبخند زیبای شما در پایان درمان ارزش تحمل سختی های دوران ارتودنسی را خواهد داشت. استفاده از موم ارتودنسی یک راه حل عالی برای جلوگیری از سایش براکت ها با بافت های دهان است.

موم ارتودنسی ماده ای انعطاف پذیر و شفاف است که به شکل توپ های کوچک و نرم روی براکت در قسمت تحریک شده قرار می گیرد و باعث کاهش التهاب می شود. در این مطلب نحوه استفاده از موم ارتودنسی و باید و نباید های استفاده از آن را شرح دادیم. اگر احساس می کنید نیاز به انجام ارتودنسی دارید، می توانید به کلینیک ارتودنسی دکتر فروغی مراجعه کنید و پس از انجام معاینات و مشاوره، درمان ارتودنسی را در جهت اصلاح لبخند خود انجام دهید. در کلینیک ارتودنسی دکتر فروغی، مراقبت های طول درمان ارتودنسی مانند نحوه استفاده از موم ارتودنسی به صورت کامل به شما عزيزان ارائه خواهد شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button