منوی دسته بندی

مکانیسم حرکت دندان ها در ارتودنسی

مکانیسم حرکت دندان ها در ارتودنسی

مکانیسم حرکت دندان ها در ارتودنسی

مکانیسم حرکت دندان ها در ارتودنسی، متخصص ارتودنسی از بریس های فلزی یا شفاف برای حرکت دندان ها در ارتودنسی به موقعیت ایده‌آل خود، در یک دوره زمانی استفاده می کند.

دندان ها با قرار گرفتن نیروهای ملایم و کنترل شده روی آنها حرکت می‌کنند. حرکت دندان به دلیل تجزیه و بازسازی بافت استخوانی اتفاق می افتد. در پایان درمان، زمانی که جابجایی دندان ها در ارتودنسی حاصل شد، از یک نگهدارنده استفاده می شود. این نگهدارنده به ثابت ماندن نظم دندان ها کمک می کند.

حرکت دندان ها در ارتودنسی یک فرآیند بیولوژیکی پیچیده است که متخصصان ارتودنسی با سال ها تحصیل به علم آن میرسند.

 

ابزارهای مورد نیاز جهت حرکت دندان ها در ارتودنسی

برای جابجایی دندان ها در ارتودنسی، متخصصین ارتودنسی از انواع ابزارها جهت مرتب کردن فک استفاده می کنند. شاید اولین چیزی که از ارتودنسی به ذهنتان میرسد، بریس ها هستند اما ابزارهای بسیار بیشتری وجود دارد که متخصص در دوره درمان از آنها استفاده می کند.

 

بریس ها

رایج ترین روش جابجایی دندان ها در ارتودنسی بریس ها هستند که بیش از هر روش دیگری مورد استفاده قرار می گیرند. اساساً بریس ها دو قسمت دارند:

براکت

سیم

براکت ها به عنوان پایه های ثابت برای نگه داشتن سیم ها استفاده می شوند.

برای جابجایی دندان ها در ارتودنسی از سیم استفاده می شود، در صورتی که بیمار به درمان‌های بیشتری نیاز داشته باشد از وسایل دیگری نیز استفاده می‌شود.

اجزای دیگر ارتودنسی بریس ها هستند که مورد استفاده قرار می گیرند و عبارتند از:

بریس استیل

بریس طلایی رنگ

همرنگ دندان یا بریس سرامیکی

 

سیم ها از طریق شکاف ها در براکت ها رزوه می شوند. اکثر بریس ها روی جلوی دندان ها قرار می گیرند. این بریس ها عملاً نامرئی هستند.

 

ارتودنسی

ارتودنسی

دکتر سعید فروغی

متخصص ارتودنسی

تولید محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *