منوی دسته بندی

حرکت دندان ها در ارتودنسی

حرکت دندان ها در ارتودنسی

حرکت دندان ها در ارتودنسی

چه چیزی باعث حرکت دندان ها در ارتودنسی می‌شود؟

حرکت دندان ها در ارتودنسی، براکت‌ها (که در ادامه توضیح داده شده‌اند) به سطح جلوی یا پشت متصل می‌شوند. بر اثر این نیروی مداوم، تغییراتنی در ساختار استخوانی و لیگامان پریودنتال ایجاد میشود که در نهایت باعث جابجایی دندان میشود.

حرکت دندان ها در ارتودنسی چگونه است؟

وقتی با کمک سیم و براکت ارتودنسی به دندان نیرو وارد میشود، ابتدا مقداری حرکت در نوک دندان داریم.

کار تخریب بافت استخوانی در این شرایط را سلول های استئوکلاست انجام میدهند. با تحلیل استخوان در سمتی که تحت فشار است، دندان کمی جابجا میشود و الیاف ها به حالت نرمال در می آیند. اما در سمت دیگر دندان کمی جای خالی وجود دارد که با کمک سلول های استئوبلاست که مسئول استخوان سازی هستند پر میشود. این فرآیند زمانبر است و هر بار که متخصص ارتودنسی سیم و دستگاه ها را تنظیم میکند این چرخه تکرار میشود و هرچقدر این پروسه ها بیشتر طول بکشد قیمت و هزینه ارتودنسی نیز بیشتر از پیش خواهد شد.

به عوامل مختلفی بستگی دارد

علاوه بر فشاری که بر دستگاه ها و دندان ها وارد می‌شود عواملی هستند که در سرعت جابجایی و حرکت نقش دارند. برای مثال سرعت رشد فک بیمار، میزان همکاری بیمار، سن و سال، نوع دستگاه‌های بکار رفته (ارتودنسی ثابت فلزی، دیمون، فانکسنال و …) …. از این دست عوامل هستند.

سرعت بیش از حد مشکل آفرین است.

سپس 90 روز طول می کشد تا دندان بتواند موقعیت جدید اطراف  خود را بازسازی کند. مرحله بعدی ثبات موقعیت جدید دندان ها است که برای ایجاد آن به حدود 10 ماه زمان احتیاج داریم. بنابراین می توان گفت نباید با سرعت غیر متعارف و حساب نشده صورت بگیرد.

 

مطلب قبلی

ارتودنسی

ارتودنسی

دکتر سعید فروغی

متخصص ارتودنسی

تولید محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *